Юридичні адреси – проблемні питання їх використання

Роман Піхов, «Юридична компанія «Аргумент-Консалтинг» – м.Київ, 2007 р.

На сьогоднішній день у багатьох фірм виникають проблеми з використанням орендованих юридичних адрес, а саме, підчас реєстрації юридичної особи (ТОВ, ПП, АТ) вони підписують договір оренди або співробітництва, з іншими фірмами, на використання юридичної адреси, в зв’язку з тим, що на момент реєстрації фірма власного офісу немає.

Потім через деякий час посадових осіб таких підприємств викликають до податкових органів з питаннями на предмет місцезнаходження. Також однією із проблем є те, що за результатами певних запитів та не підтвердження місцезнаходження такого підприємства вноситися відповідний запис до державного реєстру, що унеможливлює в подальшому вчинити будь які реєстраційні дії (зареєструвати зміни до статутів, зміна керівних органів, отримати виписки з реєстру, тощо).
Проблемою можуть бути такі дії:

 1. Неподання щорічного підтвердження до Державного реєстратора;
 2. Неподані звіти, декларації до податкових органів;
 3. Наявність податкового боргу (в такому разі податкові органи проводять ряд заходів, в тому числі і запити по юридичній адресі);
 4. При проведені перевірки податковими органами за юридичною адресою (у випадку фактичного відсутності компанії за даною адресою);

В такому випадку податкові органи та державний реєстратор може здійснити такі заходи:
Податкові органи:

 • Працівники підрозділів податкової інспекції направляють Вам повідомлення із запрошенням.
 • У разі якщо працівниками підрозділу органу державної податкової служби під час перевірки встановлено Вашу відсутність за місцезнаходженням то в такому випадку складається акт перевірки місцезнаходження.
 • Потім працівники підрозділів податкової інспекції передають даний акт разом з іншими матеріалами до податкової міліції.
 • Про результати роботи із встановлення місцезнаходження платника (Вас) підрозділи податкової міліції надають інформацію підрозділам з обліку платників податків при державній податковій інспекції.
 • Якщо підрозділами податкової міліції підтверджено відсутність платника податків за місцезнаходженням , то підрозділи з обліку платників податків до відповідного державного реєстратора надсилають повідомлення про відсутність платника податків за місцезнаходженням за формою N 18-ОПП.
 • Державний реєстратор надсилає Вам повідомлення про необхідність подання державному реєстратору реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу.
 • У разі повернення до державного реєстратора повідомлення з відміткою відділення зв’язку про відсутність юридичної особи за вказаною адресою або неподання юридичною особою протягом місяця реєстраційної картки про підтвердження відомостей то державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.

Державний реєстратор:

 • Державний реєстратор, у разі неподання щорічного підтвердження, надсилає Вам повідомлення про необхідність подання державному реєстратору реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу.
 • У разі повернення до державного реєстратора повідомлення з відміткою відділення зв’язку про відсутність юридичної особи за вказаною адресою або неподання юридичною особою протягом місяця реєстраційної картки про підтвердження відомостей то державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.

В такому випадку органи державної податкової служби в межах своєї компетенції та у порядку, встановленому законами України, мають право звертатися до судових органів із позовною заявою про скасування державної реєстрації суб’єкта підприємницької діяльності.

Підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов’язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.

В зв’язку з цим звертаємо вашу увагу на те, що при використанні орендованих юридичних адрес в першу чергу необхідно перевірити повноваження Наймача, тобто особа яка підписує з вами договір оренди (або співробітництва) повинна приєднати до договору завірену копію Свідоцтва права власності, або договору купівлі-продажу, або договір оренди з правом суборенди чи інший документ який надає Наймодавцю повноваження підписувати такі Договори. Також необхідно домовитись про поштове обслуговування орендованої адреси, на той випадок якщо податкові або інші органи відправлять повідомлення (запит) на вашу орендовану (юридичну) адресу для того що Ви мали змогу отримати даний лист та відповісти на нього, для можливого уникнення вищезазначених проблем.


04053, м. Киев,
ул. Сечевых Стрельцов Артема, 1-5,
(Дом художника) оф. 512
(050) 351-68-76
(044)353-63-50 (044)461-90-72
main@argument-consulting.com.ua