Укладення шлюбу за кордоном між громадянами України, які вирушають у туристичну подорож

Андрій Содоль («Юридична компанія «Аргумент-Консалтинг» – м.Київ, 2007 р.)

Шлюби між громадянами України реєструються у відповідності до чинного законодавства України.

Згідно із Сімейним кодексом України (ст. 33) – Шлюб реєструється у приміщеннях державного органу реєстрації актів цивільного стану, за заявою наречених.
Законом України „Про органи реєстрації актів громадянського стану” передбачена певна система органів реєстрації, зокрема і шлюбів. Таким чином у відповідності до ст. 2 вищезазначеного закону систему таких органів, зокрема за кордоном становлять:

  • консульські установи та дипломатичні представництва.

У відповідності до інструкції „Про порядок реєстрації актів громадянського стану в дипломатичних представництвах та консульських установах України” (затв. Наказом Мінюста № 32/5/101 від 23.05.2001 р.) а також до глави 6 Консульського статуту України – Консул розглядає заяви громадян України, які проживають у його консульському окрузі. Розділом 4

  • Консул здійснює реєстрацію шлюбу виключно між громадянами України які на законних підставах проживають за межами України;

Таким чином проаналізувавши вищезазначені норми чинного законодавства, що регулюють питання реєстрації шлюбу між громадянами України за кордоном можна дійти висновку:
Шлюб між громадянами України за кордоном реєструється виключно компетентними органами державної влади якими в даному випадку є консульські установи та дипломатичні представництва. Шлюб реєструється виключно між громадянами України за їхньою спільною заявою. Шлюб реєструється між громадянами України які на законних підставах проживають в країні перебування (за кордоном).

Таким чином у випадку наміру майбутніх наречених – громадян України зареєструвати свій шлюб за кордоном, однією із головних умов такої реєстрації, є умова їх проживання у відповідній країна перебування. Перебування тимчасове, таке як екскурсійна подорож, відпочинок, туризм, гостювання та інше подібне тимчасове перебування не дає право громадянам України зареєструвати свій шлюб за кордоном у країні перебування у відповідній консульській установі чи дипломатичному представництву.
Отже реєстрація шлюбу за кордоном при туристичній подорожі між двома громадянами України – чинним законодавством України не передбачена.

Слід звернути також увагу на ст. 13 Сімейного кодексу України яка передбачає, що якщо в міжнародному договорі України, укладеному в установленому порядку, містяться інші правила, ніж ті, що встановлені даним кодексом, застосовуються правила відповідного міжнародного договору України. Тобто якщо між Україною та певною державою укладено відповідну угоду (договір, тощо) в якій передбачено можливість визнання документів про реєстрацію шлюбу між двома громадянами України відповідним компетентним органом іншої держави такий шлюб є чинний і визнається нашою державою. Також слід звернути увагу на чинне законодавство країни перебування – чи дозволена в цій країні процедура реєстрації між двома іноземними громадянами (громадянами України).


04053, м. Киев,
ул. Сечевых Стрельцов Артема, 1-5,
(Дом художника) оф. 512
(050) 351-68-76
(044)353-63-50 (044)461-90-72
main@argument-consulting.com.ua