Прописка

Запитання:

Добрий день. Допоможіть будь ласка консультацією. Є придбане арештоване житло (іпотека). Житло призначене під знос. Мені відмовляють у виписці проживаючою там особи і прописці там мене і моєї сім”ї (дружина та син неповнолітній) аргументуючи що житло під знос і дані дії виконати не можуть. Чи це правомірно?

Відповідь:

Щодо відмови у зміні реєстрації проживаючої там особи. Хочемо зазначити наступне – органи реєстрації не мають права вимагати від членів однієї сім’ї проживати (реєструватися) в тому чи іншому житловому приміщенні. Це право людини – вільно обирати місце свого проживання. Свобода пересування та вільний вибір місця проживання в Україні гарантуються Законом.

Обмеження вільного вибору місця проживання можливе тільки у випадках, прямо визначених Законом. Так, відповідно до Закону, вільний вибір місця проживання обмежується в адміністративно-територіальних одиницях, які знаходяться:

 • у прикордонній смузі;
 • на територіях військових об’єктів;
 • у зонах, які згідно із законом належать до зон з обмеженим доступом;
 • на території, де у разі небезпеки поширення інфекційних захворювань і отруєнь людей введені особливі умови і режим проживання населення та господарської діяльності;
 • на територіях, щодо яких введено воєнний або надзвичайний стан.

Вільний вибір місця проживання обмежується також щодо:

 • осіб, які не досягли 16-річного віку;
 • осіб, до яких застосовано запобіжні заходи, пов’язані з обмеженням або позбавленням волі;
 • осіб, які за вироком суду відбувають покарання у вигляді позбавлення або обмеження волі;
 • осіб, які перебувають під адміністративним наглядом;
 • осіб, які згідно із законодавством про інфекційні захворювання та психіатричну допомогу підлягають примусовій госпіталізації та лікуванню;
 • іноземців та осіб без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України.

Таким чином, питання, де проживати та відповідно де реєструвати своє місце проживання, є вільним вибором кожної людини, звісно, якщо право вибору певної людини не обмежується перерахованими вище випадками. Тому подібна відмова у зміні місця реєстраціє є не правомірною.

Щодо прописки Вас і членів Вашої сім’ї у житлі, що призначене під знос. Відповідно до українського законодавства особи можуть проживати (а відповідно і реєструвати місце свого проживання) в приміщеннях, що відносяться до жилого фонду та відповідають певним нормам (санітарним, пожежним та інше). Отже, Ви можете бути зареєстровані в житлі, яке відповідно до законодавства України є придатним для проживання, подавши органу реєстрації перелік документів передбачений Законом.

 


04053, м. Киев,
ул. Сечевых Стрельцов Артема, 1-5,
(Дом художника) оф. 512
(050) 351-68-76
(044)353-63-50 (044)461-90-72
main@argument-consulting.com.ua