Майнові відносини

Запитання:

Чи має дружина чоловіка який помер частку на спадщину,якщо два роки вони проживали в одній кімнаті розлучені і дружина продовжувала піклуватися про його фізичний стан і здоровя,а потім погребіння.Після розлучення поділ майна не здійснювався,аліменти на дитину якій 9 років не сплачувалися.

Відповідь:

У відповідності до ст. 1261 ЦК України, до першої черги спадкоємців за законом які у першу чергу мають право на спадкування, відносяться: діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив, та батьки. Таким чином, одним із подружжя визначається спадкоємцем за законом лише у тих випадках, коли він (вона), перебував (ла) у зареєстрованому шлюбі з померлою особою, причому правове значення тут відіграє саме факт перебування у зареєстрованому шлюбі, а не наявність фактичних сімейних відносин. З Вашого запитання вбачається, що дружина розлучилась зі своїм чоловіком два роки до його смерті і лише вела з ним фактичні шлюбні відносини, а отже вона, у розумінні ст. 1261 ЦК України не є особою, що відноситься до першої черги спадкоємців.
Чинний ЦК передбачає обов’язок спадкоємців відшкодувати іншим особам витрати на утримання, догляд та поховання спадкодавця. Так ст. 1232 ЦК України, передбачає, що спадкоємці зобов’язанні відшкодувати розумні витрати, які були зроблені одним із них або іншою особою на утримання, догляд, лікування та поховання спадкодавця, причому такі витрати можуть бути стягненні не більш як за три роки до його смерті.
Отже у Вашому випадку колишня дружина має право вимагати від спадкоємців відшкодувати витрати, понесенні нею на утримання, догляд та поховання.
Але питання спадкування у Вашому випадку стосується лише майна що належало чоловікові на праві приватної власності. Усе майно що було придбане ними під час шлюбу і не було розділено, належить подружжю на праві спільної сумісної власності. У відповідності до ст. 69 СК України,  кожний з подружжя мають право на поділ майна що належить їм на праві спільної сумісної власності.  У відповідності до ч. 2 ст. 71 СК України, до вимог про поділ майна, заявлених після розірвання шлюбу застосовується позовна давність у три роки.
Таким чином колишня дружина має право поставити питання про поділ майна, яке було придбане ними під час шлюбу. Тобто вона має право лише на половину майна нажитого за час перебування у законному (зареєстрованому) шлюбі.
Окрім того ст. 74 СК України передбачає, що до спільного майна подружжя відноситься також майно яке придбане чоловіком та жінкою під час проживання ними однією сім’єю і якщо шлюб між ними не було зареєстровано.
Таким чином колишня дружина також має право на половину майна нажитого ними і після розірвання шлюбу.


04053, м. Киев,
ул. Сечевых Стрельцов Артема, 1-5,
(Дом художника) оф. 512
(050) 351-68-76
(044)353-63-50 (044)461-90-72
main@argument-consulting.com.ua