Нерухомість (завдаток, розписка)

Запитання:

Я написав розписку про отримання мною завдатку за угоду купівлі-продажу новобудови. Розписка написана в єдиному екземплярі без передплати і без присутності дружини знаходиться у них. Чи не були також вказані термін оформлення угоди і повернення суми в подвійному розмірі у випадку відмови. Я надав всі документи і копії віддавши їм. Їх документів навіть не бачив. Не отримавши права власності, ми відмовили у продажу і повертали узяті гроші на що отримали відмову і вимоги подвійного повернення суми. Чи є розписка, складена як документом стягнення подвійної суми для рішення суду на їх користь. Нотаріально і агентством не завірена, підписана без присутності дружини і свідків.

Відповідь:

Розписка, як і будь-які інші документи, а також показання свідків, можуть бути відповідними доказами, на яких сторони обґрунтовують свої вимоги. Якщо Ви не будете заперечувати цю розписку, а також відмовлятися від її написання, то вона цілком може бути використана в суді як доказ прийняття грошей. Якщо в розписці не вказані санкції в разі не виконання умов договору, а Ваші домовленості про продаж нерухомого майна, можна визначити як договір (хоча і не дотриманий за формою), тоді санкцій ніяких немає, в тому числі і повернення подвійної суми.

Але відповідальності жодної не буде, якщо дана сума прямо не вказувалася в розписці як завдаток. Відповідно до п.2 ст. 570 Цивільного кодексу України, якщо не було встановлено що сума, сплачена в рахунок належних з боржника платежів, є завдатком, то така сума вважається авансом. Тобто якщо в самій розписці не вказано що це задаток за нерухоме майно, яке Ви за попередньою домовленістю зобов’язалися продати в майбутньому. Але якщо в розписці вказано що дана сума є завдатком або таке буде встановлено в суді, тоді відповідно до ч.2 п.1 ст. 571 ЦКУ, Ви будете зобов’язані повернути завдаток та додатково сплатити суму в розмірі завдатку.

Таким чином, якщо справа дійде до суду і сам факт отримання завдатку ні де не зафіксовано, наполягайте на тому, що отримана Вами сума була авансом.


04053, м. Киев,
ул. Сечевых Стрельцов Артема, 1-5,
(Дом художника) оф. 512
(050) 351-68-76
(044)353-63-50 (044)461-90-72
main@argument-consulting.com.ua